Zjazd na biegówkach

Kiedyś, dla uzmysłowienia wagi problemu posłużyłem się przykładem sportowym z mojego regionu, czyli z gór. Podobno obecnie już około 30 % naszego narodu uprawia sporty zimowe a dużo więcej uprawia pośrednio, kibicując różnym zawodom w mediach, dlatego ten przykład może być przekonywujący.

Otóż narciarz dla startu w slalomie-gigancie czy w zjeździe musi mieć do tego nie tylko zapał, sprawność i wyszkolenie ale także właściwy sprzęt. Wyobraźmy sobie sytuację, że nie tyle przez niefortunny przypadek, co przez złą decyzję administracyjną, przypięto mu narty biegowe. Czy sobie poradzi?… A co ze skoczkami narciarskimi, których tak chętnie oglądamy na srebrnym ekranie?… Każdy kto chociaż ogląda TV powie, że to by była zgroza, pewna katastrofa. Oczywiście, ale przecież tak mamy w wielu aspektach codziennego życia w tym kraju. Tak właśnie jest z polską nauką: niedawno Sejm uchwalił niefunkcjonalną ustawę o reformie nauki i szkolnictwa wyższego ale mało kto się zmartwił – ani podatnicy, ani wybrani przez nich przedstawiciele parlamentarni. Przynajmniej nie tak, jak bardzo wszyscy by się zmartwili, gdyby skoczkom narciarskim omyłkowo kazano skakać na biegówkach.

No właśnie. Ale tak oto za nas decyduje nasz parlament; uchwala masowo akty prawne regulujące różne dyscypliny funkcjonowania tego wieloboju multisportowego zwanego Państwem, akty decydujące o losach wielu zawodników w różnych konkurencjach. Te ustawy nie zawsze, delikatnie mówiąc, są udane w odniesieniu do konkretnych dyscyplin naszego sportu państwowego w konkretnym czasie. Nie wiadomo, czy to dlatego, że sejm przepełniają różnej maści mało kompetentni działacze z nadań partyjnych oraz inni celebryci?… Wiadomo, że kongresmani w Waszyngtonie (USA) są w większości prawnikami doświadczonymi w administracjach lokalnych i znają się dobrze na formułowaniu przepisów. Oprócz tego w tymże Waszyngtonie pracuje intensywnie i zarabia dobrze ok. 9000 konsultantów, fachowców ze wszystkich ważnych dziedzin życia i gospodarki, czyli średnio około dwustu fachowców na jednego kongresmana. Czy to dlatego tworzą tam prawa zwięzłe, przejrzyste i skuteczne na długie lata?…

Spis treści

Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin